Our Candidates

Senator

Bob Andrzejczak

District 1

Assemblyman

John Armato

District 2

Assemblyman

Daniel Benson

District 14

Candidate for Assembly

Lisa Bhimani

District 25

Candidate for Assembly

John Birkner

District 39

Assemblyman

John Burzichelli

District 3

Assemblyman

Clinton Calabrese

District 36

Assemblyman

Ralph Caputo

District 28

Assemblywoman

Linda Carter

District 22

Candidate for Assembly

Yasin Celik

District 30

Assemblywoman

Annette Chaparro

District 33

Assemblyman

Nicholas Chiaravalloti

District 31

Candidate for Assembly

Christine Clarke

District 26

Candidate for Assembly

Sarah Collins

District 9

Assemblyman

Herb Conaway

District 7

Candidate for Assembly

Maria Cordonnier

District 40

Speaker

Craig Coughlin

District 19

Assemblyman

Joe Danielsen

District 17

Assemblyman

Wayne DeAngelo

District 14

Candidate for Assembly

Eileen Della Volle

District 10

Assemblywoman

Joann Downey

District 11

Candidate for Assembly

Darcy Draeger

District 25

Assemblyman

Joseph Egan

District 17

Candidate for Assembly

Gerald Falotico

District 39

Candidate for Assembly

Steven Farkas

District 30

Candidate for Assembly

Laura Fortgang

District 26

Assemblyman

Roy Freiman

District 16

Candidate for Assembly

Allison Friedman

District 13

Assemblyman

Thomas Giblin

District 34

Majority Leader

Louis Greenwald

District 6

Candidate for Assembly

Malini Guha

District 12

Candidate for Assembly

Stacey Gunderman

District 21

Assemblyman

Jamel Holley

District 20

Assemblyman

Eric Houghtaling

District 11

Assemblywoman

Valerie Huttle

District 37

Assemblywoman

Mila Jasey

District 27

Assemblywoman

Angelica Jimenez

District 32

Assemblyman

Gordon Johnson

District 37

Assemblyman

Robert Karabinchak

District 18

Assemblyman

James Kennedy

District 22

Candidate for Assembly

Denise King

District 23

Assemblywoman

Pamela Lampitt

District 6

Assemblyman

Bruce Land

District 1

Candidate for Assembly

David Lande

District 12

Candidate for Assembly

Gina LaPlaca

District 8

Candidate for Assembly

Wayne Lewis

District 9

Assemblywoman

Yvonne Lopez

District 19

Candidate for Assembly

Deana Lykins

District 24

Candidate for Assembly

Lisa Mandelblatt

District 21

Assemblyman

Vince Mazzeo

District 2

Assemblyman

John McKeon

District 27

Assemblywoman

Angela McKnight

District 31

Assemblyman

Pedro Mejia

District 32

Assemblyman

Matthew Milam

District 1

Candidate for Assembly

William Moen

District 5

Assemblyman

Paul Moriarty

District 4

Assemblywoman

Gabriela Mosquera

District 4

Assemblyman

Raj Mukherji

District 33

Assemblywoman

Carol Murphy

District 7

Candidate for Assembly

Mark Natale

District 8

Assemblywoman

Nancy Pinkin

District 18

Assemblywoman

Eliana Pintor Marin

District 29

Assemblywoman

Annette Quijano

District 20

Assemblywoman

Verlina Reynolds-Jackson

District 15

Assemblyman

Gary Schaer

District 36

Candidate for Assembly

Michael Sedon

District 40

Candidate for Assembly

Barbara Singer

District 13

Candidate for Assembly

Dan Smith

District 24

Assemblyman

William Spearman

District 5

Assemblywoman

Shanique Speight

District 29

Assemblywoman

Shavonda Sumter

District 35

Assemblywoman

Lisa Swain

District 38

Assemblyman

Adam Taliaferro

District 3

Assemblywoman

Britnee Timberlake

District 34

Candidate for Assembly

Marisa Trofimov

District 23

Assemblywoman

Cleopatra Tucker

District 28

Assemblyman

Christopher Tully

District 38

Assemblyman

Anthony Verrelli

District 15

Candidate for Assembly

Erin Wheeler

District 10

Assemblyman

Benjie Wimberly

District 35

Assemblyman

Andrew Zwicker

District 16